Çevirmen : Umut Başar
Ürün Satışta. 
Favorilere Ekle
Format : Kitap
Barkod : 9786059268783
Yayın Tarihi : 2017-04-13
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 168
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 135 X 210
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Çağdaş İran Edebiyatı dizimizin ilk kitabı olan Yitip Giden Hayat, Celâl Âl-i Ahmed'in öykülerini biraraya getirmekte. Çağdaş İran öykücüleri arasında hem kişiliği hem de sanatı itibarıyla farklı bir yere sahip olan yazarın eserleri en çok okunanlar arasında yer almıştır. Onun farklılığı ve özgünlüğü hareketli, çalışkan, eleştirel, daima araştırıcı ve sorumluluk sahibi kişiliğinden kaynaklanmaktadır. O bu haliyle sadece öyküler yazan bir aydın değil, 1940-1960 yılları arasında İran'da yaşanan bütün kültürel, toplumsal ve siyasi olayların içinde yer alarak yaşadığı toplumun ve ülkesinin kaderine yön vermeye çalışmış, aydın olma sorumluluğunu korkusuzca yerine getirmiş bir portre sahibidir.

Celâl Âl-i Ahmed, toplumdaki ahlâkî yozlaşma, cehalet, bağnaz din anlayışı, hurafeler, halkın çektiği sıkıntılar, yönetici sınıfın işgüzarlıkları ve sömürü düzenini eserlerinde oldukça gerçekçi ve eleştirel bir yaklaşımla, yer yer hicvederek zekice işler.

Yitip Giden Hayat kendine özgü sade ve akıcı diliyle, olayları olduğu gibi gösteren gerçekçi bakış açısıyla İran edebiyatını temsil eden bir eser hüviyetine sahiptir. Her bir hikâyede zulme, hayatın keder ve sıkıntılarına eşlik eden belli belirsiz ümit, adeta insan varoluşunun bir iç sesi olarak kendini duyurmakta ve hayatın kuvvetle atan nabzı hâline gelmekte.

Okuyucu Yorumları