Kategori : Tasavvuf
Ürün Satışta.
Favorilere Ekle
Format : Kitap
Barkod-ISBN : 9786059268820
Yayın Tarihi : 2017-05-16
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 344
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 135 X 210
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Mevâkıf, nâm u nan iddiasından uzak bir ârif olan Nifferî'nin hikemî ifadelerinden oluşuyor. Nifferî, bir miktar girift üslûbu ve duruşuyla sülûkun dikenli yollarında yürüyen yolcuların vecdine dair ipuçları sunuyor. Ne ki bunu bir öğretici edâsıyla değil sırrına şerhlerle erişilebilecek fısıltılar yoluyla gerçekleştiriyor.
Nifferî'nin çeşitli duraklardan (mevkıf) oluşan Mevâkıf isimli bu eseri, fenâdanbekâya geçişteki kalbî dönüşümün bir aracı olan vakfe yanında içe bakış imkânı sağlayan matla', huzur için geçilmesi gerekli gaybet gibi nice tasavvufî ıstılahlara farklı açılardan bakabilmeyi mümkün kılmakta.
Çölün enginliğini hatırlatırcasına zihin cidârını zorlasalar da sülûkün gayesini daima vurgulayan mevkıflar, dünya sürgününün kavuruculuğunda birer su kırbası gibi sâliklerin kalplerini serinletici bir işlevi de barındırmakta.
ŞârihiTilimsânî'nin şerhleriyle daha net bir biçimde gönül dünyamızda konumlandırılabilecek mevkıfların, çağın keşmekeşinden çıkış yolları arayanlara bir nebze de olsa yol azığı sağlaması ümidiyle.

Okuyucu Yorumları